^späť

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Posledné komentáre

 • Krížna - Ramžiná - Krížna - Rybo - VIDEO

  Dakujem
  som rad ze sa paci
   
 • Krížna - Ramžiná - Krížna - Rybo - VIDEO

  Velka poklona
  Parada, velmi pekne spravene video. Tie zabery z ...
   
 • Vianoce, ako na jar

  Snehomili..
  No krasne .ani ste nestihli vytravit a uz drsr ten ...
   
 • Dobrý začiatok 2017 - video

  Poklona
  Krasne ste to odpalili,techni ka prasanová užasná,Zdenko ...

Login Form

Pašienkári s motykami v groszoch .-17.3.2015

Pašienkári s motykami v groszoch .-17.3.2015_9Dlhodobo sme sa Patom- alias Tarhoňom dohadovali ísť kuknúť do nejakých tatranských ľadíkov. Zimu sme začali celkom pekne v decembri v Modrom ľade , ale ako sme dobre začali, tak sa to potom nejako po... kazilo.

    Takže aspoň na sklonku zimy sme sa zmátožili . Po krátkom rozmýšľaní sme sa dohodli na Veľkú Studenú dolinu a tam nejaký ľahký a nie ďaleko a vysoko uložený ľadík . V Tatroch zahlásená lavínová trojočka - ale viac v severných stenách a bližšie k Poľsku . Tak ráno vyrážame z Bystrice s cieľom chytiť prvú zubačku na Hrebienok. Z mladíckej nerozvážnosti som sa rozhodol že lyže nechám doma  a budem solidárny s Patom a pre zmenu sa stanem pešiakom – čo som cestou hore a hlavne dole aj trochu ľutoval .

Dnes premávala zubajda posledný deň pred jarnou odstávkou , tak za ľudových 8 éčok – spiatočný lístok / inak stojí jednosmerný hore 7 a dole 6 éčok, takže táto cena sa oplatí/ . Od Hrebienka hore Húpačkami do doliny . V pláne sú Groszove ľady .  Ešte uvažujeme o dolezení až na vrchol Slavkovského štítu . A ja už začínam ľutovať ponechanie lyží doma – romantická predstava : hore Groszovým žľabom a dole Kráľovským ma celkom láka . Pod 1. ľadom obúvame mačky, obliekame sedáky, Tarhoňa na seba navlieka všetko železivo . Ja klasicky – odistím a doleziem . Na prvom konci lana v kolmom sa necítim veľmi komfortne . Dalo by sa povedať že v istých situáciách mi to urýchľuje črevnú peristaltiku. Na druhom konci to ako tak ujde, ale aj tu sa niekedy držím všetkého čo je na dosah ako pes ježa . Takže prvý ľadík dávame vcelku do pohody , odlez od štandu už vyľadnený nie je, tak zatínam cepíny do trávičiek a hrabem nohami po skale len to tak iskry hádže.

  Potom uvidím 2.- Groszov ľad , z diaľky vravím Patovi že je nejaký pomenší , Veverkáč sa mi videl vyšší . Ale zdanie klame , zblízka je to celkom slušná šluchta . Tarhoňa zase berie skrutky , cepíny v rukách na voľno – mám obavu ako bude vŕtať šróbu do ľadu . Ale Pat sa neserie a fuk ho hore najstrmším . Ja by som aj poobchádzal a trochu odrbal po plytšom , ale radšej skromne čuším a teším sa že to vytiahne a ja to nejako za ním nejako vyhrabem čo aj zubami -nechtami. Keby som počúval Rytmusa , tak by som použil jednu jeho frázu / tú že dal to ako pán/, ale nejako ho nemám rád – Rytmusa samozrejme . Tarhoňu rád mám . Vytiahne cestu, podelí sa o klobásku , odvezie moju prdel do Tatier . A nechá sa presvedčiť že načo sa trieskať hore na Slavkovský , keď tu máme luxusný ľadík.

  Takže Pat dolezie cestu , po chvíľke už popoliezam aj ja . Ľadík fajný , občas však po prvom údere lietajú z neho kusy jak taniere . Ešte že dole podo mnou už nikto nie je . Celkom to dá zabrať, po chvíľke fučania a s nabehnutými bandaskami som pri Patovi . Vyklepem ruky , vytrasiem lýtka,  predýcham – čo to pofotím, potočím na kamerku /podarí sa mi natočiť lavína čo zhučala oproti z hrebeňa prostredného hrotu/

Dohodneme sa že teda definitívne vrchol odignorujeme a budeme mlátiť do ľadu kým nám ruky udržia motyky . A tak sme to aj spravili . Najkomfortnejší je posledný výlez , adrenalín už ako tak opadol , hlava začne aj rozmýšľať, už do toho nebúšim jak baran do čerešne . Poskúšam si techniky odkukané z youtube , prehadzujem ruky, nohami štrikujem sprava doľava . Zase počujeme niečo padať, ale nevieme odkiaľ a kam, na chvíĺku sa zašijeme pod previs . A keďže doba pokročila, máme spiatočné lístky z Hrebienka, tak sa poberieme do doliny. Nahovorím ešte Tarhoňu na malý nákup u Gálfyho, ale keďže nemali zľavy aké by sme si predstavovali – a tobož nemali čo som potreboval / iba 1,8 metra modrého pásu Colltex/ , zamávame Tatrám a cez Čertovicu si to namierime k Čikovi do Jarabej. Mal perfektný jelení guľáš, zalejeme to výborným čajom a kvákajúc sa dovezieme domov. A ak nás ženy pustia a počasie bude také ako dnes, možno sme tam niekde aj o týždeň.

PS: keby tam bol s nami Momogán, bolo by aj pekné video . • Zobrazení: 270
 • Zobrazení: 288
 • Zobrazení: 277
 • Zobrazení: 323
 • Zobrazení: 326
 • Zobrazení: 331
 • Zobrazení: 321
 • Zobrazení: 257
 • Zobrazení: 362

Komentárov  

0 #1 videoSuper User 2015-03-18 06:00
ved je pekne co si natocil a postrihal
Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Copyright 2019  Horskí Cocoti - HOCO